Atraktívnym cieľom v rámci domácej turistiky sa pre mnohých Slovákov čoraz častejšie stáva Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle.
Ponúkam jednu z možných trás, ktorou sa cez Myjavské kopanice na toto miesto dostanete. Z obce Chvojnica vedie viacero trás, ja som sa vybral po zelenej značke do Myjavy a odtiaľ červenou Cestou Hrdinov SNP na Bradlo. Dĺžka trasy je podľa mapy.cz necelých 28 kilometrov.
Vrbovce
Z Chvojnice viedla cesta na Vrbovce. Tesne pred vstupom do Vrboviec po asfaltovej, ale málo frekventovanej ceste, sa po ľavej strane ukáže sad, ktorý dlhé roky zarastal. Je vidieť, že majiteľ sa rozhodol urobiť radikálny krok a so sadom si dal záležať. Dokázal ho dokonale vyčistiť a na kedysi spustnutý sad je opäť radosť pozrieť.
Využil som miestny obchod na nákup raňajok a dobytie batérií, keďže až po Myjavu sa pôjde bez možnosti dočerpať zásoby a vydal sa smerom k miestnej vodnej nádrži. Ešte v obci si môžete prezrieť Vrbovčiansku izbu, ale aj ďalšie domy, s tradičnou architektúrou. Tesne za obcou sa ku mne pridal miestny „trhač“. Keď som sa už začal báť, že plánuje so mnou pokračovať, sa našťastie rozhodol vrátiť do dediny.
Z Vrboviec po Myjavu
Od vodnej nádrže viedla cesta po lúke do strmšieho kopca. Tabuľa síce udáva 800 metrov k lesu, ale reálne ide „iba“ o 400 metrový úsek ostrejšieho stúpania. Cez lesy a lúky sa po čase dostanete na asfaltovú cestu, ktorá je ale opäť málo frekventovaná. S odľahčením povedané na ceste objavíte novú obec Turú Lúku a jej miestnu časť Vankovia – aspoň tabuľa pri vstupe medzi domy tomu napovedá. Ide samozrejme o časť Myjavy, ale domáci obyvatelia asi majú iný názor a o tom, že je to už súčasť Myjavy nie je na tabuli ani zmienka.
Cesta pokračuje cez miestne kopanice až na cestu II. triedy, ktorá vedie z Brestovca časť Kopánky do Myjavy. Tento dvojkilometrový úsek je asi najmenej komfortný, keďže cesta je frekventovaná. Našťastie bola nedávno zrekonštruovaná a na rozdiel od rekonštrukcií v Trnavskom kraji, je tu krajnica široká a väčšiu časť cesty sa dá kráčať po jej spevnenom okraji.
Myjava
Pri odpočívadle pred Myjavou zbieham zo značky a idem menej frekventovanou komunikáciu doľava. S ňou sa dostanem na spojovník všetkých štyroch turistických značiek pred kultúrnym domom. Táto „skratka“ je jednak naozaj kratšia a jednak začalo pršať a tak som zvolil zastávku vo vietnamskej reštaurácii v centre mesta a doplnil energiu. Kto sa v Myjave nechce zdržovať, môže ju relatívne rýchlo obísť tým, že bude pokračovať po zelenej a následne sa napojí na červenú.
Po výdatnom obede som už po červenej značke pokračoval smer Polianka. Najskôr som minul miestny evanjelický kostol, pred ktorým stojí najstarší pamätník Milana Rastislava Štefánika na Slovensku. Cesta ďalej pokračovala cez cintorín a neskôr aj rekultivovanú skládku odpadu. V centre Polianky stojí odpočívadlo, ktoré je možné využiť na oddych.
Kráľ stromov
Po tom ako opustíte obec, naberiete v podstate priamy smer mohyla. Mohyla je po väčšine trasy až na časti, kedy trasa vedie po lese, pekne vidieť. Práve v jednom z nich narazíte na Kráľa stromov. Nedá sa prehliadnuť, keďže okrem naozajstnej dominancie je na ňom zavesená aj tabuľka, ktorou je táto informácia zvýraznená.
Cesta pozvoľna klesá a ja si uvedomujem, že každý výškový meter, ktorý klesnem, budem musieť ešte raz nabrať. Najstrmšie klesanie a vlastne najhorší úsek na pozornosť príde pred vstupom do Priepasného. Ostrý zráz po úzkej cestičke bude najnáročnejší v daždivom počasí, ale aj v suchom treba dávať pozor. Po zvládnutí najstrmšieho klesania treba asi po 100 metroch odbočiť vľavo. Počas môjho výletu nebol krátky asi 20 metrový úsek pokosený a človek, ktorý to nepozná váha, či sa nedostal niekomu na súkromný pozemok. Ale celkovo je celá trať, ktorú som absolvoval, pomerne dobre značená a je vidieť, že sa o ňu turisti starajú.
Nasleduje asi 400 metrový úsek a vy sa ocitnete pri Starej škole v Priepasnom. Asi 100 metrový úsek absolvujete po miestnej asfaltovej komunikácii a začína sa posledné stúpanie, ktoré končí už priamo na Bradle.
Stúpanie na Bradlo
Samotné stúpanie nie je extrémne náročné, trochu dá zabrať až posledný úsek popri lyžiarskom vleku. Ale vidina chaty Bradlo a dobre načapovaného pivka robí zázrak a posledné metre v tieni lesa už idú „samé“.
Chata nesklamala a okrem pravej kofoly, piva a ďalších nápojov ponúka od 10.00 do 19.00 h aj čo to pod zub, vždy podľa aktuálnej ponuky. Pre cykloturistov je tu navyše možnosť údržby svojich tátošov, keďže chata bezplatne ponúka kufrík s potrebnými nástrojmi. Na predaj má aj základné veci, ktoré môže cyklista počas výletov potrebovať.
Mohyla M. R. Štefánika
Po dodržaní pitného režimu na chate som výlet „dorazil“ samotnou návštevou mohyly. Pokochal sa nádherným pohľadom na okolie, či už na rodnú dedinu Štefánika Košariská, ale aj na Brezovú pod Bradlom, Priepasné či Myjavu. Pobyt mi ešte spríjemnila čistokrvná sučka Československého vlčiaka samostatne uznaného národného plemena.
Na úplný záver som ešte musel zložiť klobúk dole pred bežcami, ktorí práve prebiehali priamo cez mohylu v rámci Národného behu Štefánika. Borci vybehli z Brezovej na mohylu a čakala ich cesta späť. V sparnom počasí museli uraziť s pekným prevýšením 14,5 kilometra.
Záver
To ja som mal našťastie vybavený odvoz a tak celá moja trasa podľa mapy.cz trvala niečo cez 27 kilometrov a reálne som ju prešiel za 6 hodín. Chcel som ponúknuť trasu aj cez aplikáciu Relive, ale tá sa „zbláznila“ a na konci dňa mi ukazovala takmer 40 kilometrov, čo mi len potvrdilo, že je najvyšší čas ju odinštalovať, keďže už z minulých meraní som nadobudol presvedčenie, že má tendenciu dosť výrazne pridávať na dĺžke.
Trasa nie je nijako zvlášť náročná, samotná dĺžka cca 27 kilometrov sa dá „na ľahko“ absolvovať pokojným tempom za niečo viac ako 6 hodín vrátane dvoch zastávok. Dá sa to naplánovať aj na dlhšiu dobu a spojiť s prehliadkou Vrbovčianskej izby či prehliadky Myjavy. Zo samotného Bradla sa dá zviezť miestnym brezovským vláčikom, ktorý chodí v hodinových intervaloch. Z Brezovej pod Bradlom už idú autobusy na všetky smery.